تبلیغات
از IT چه می دانید ؟ - بزرگ‌ترین دوره بازی‌های ‌آسیایی در گوانگجو
 
بر روی زمین چیزی بزرگتر از انسان نیست و درانسان چیزی بزرگتر از فکر او نیست...

بزرگ‌ترین دوره بازی‌های ‌آسیایی در گوانگجو

نوشته شده توسط :سروش توکل
یکشنبه 23 آبان 1389-12:22 ب.ظ

بزرگ‌ترین دوره بازی‌های ‌آسیایی در گوانگجو guangzhou

به این ترتیب گوانگجو برگزاركننده بزرگ‌ترین دوره بازی‌های آسیایی از آغاز تا سال 2010 خواهد بود. گوانگجو آخرین دوره از بازی‌هاست كه به این وسعت برگزار می‌شود. زیرا شورای المپیك آسیا برای دوره بعد و دوره‌های پس از آن مقرراتی را برای میزبانی وضع خواهد كرد كه احتمالا شمار رشته‌های ورزشی و شركت‌كنندگان مانند المپیك محدود خواهد شد.

در دوره قبلی بازی‌ها كه در دوحه قطر بر گزار شد، جمعا 428 مدال طلا بین ورزشكاران توزیع شد. در آن دوره چین با كسب 166 مدال طلا، 87 نقره و 63 برنز با برتری مطلق اول شد. پیش‌بینی می‌شود در این دوره از بازی‌ها كه چین میزبان است، چینی‌ها بیش از 200 مدال طلا به دست‌آورند.

 

 

گوانگجو چگونه میزبان شد

شهر گوانگجو اول جولای 2004 میزبانی شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی را خیلی راحت به دست آورد. زیرا تنها شهر داوطلب میزبانی بود. چند شهر كه از قبل داوطلب میزبانی شده بودند، كنار كشیدند و در نهایت تنها گوانگجو باقی ماند. سئول كره جنوبی به این علت كناره‌گیری كرد كه كره جنوبی در سال 2002 در بوسان میزبان بود و كره‌ای‌ها استدلال كردند در دو زمان نزدیك به هم نمی‌خواهند میزبان شوند. اما كوالالامپور به این علت كنار كشید كه كابینه مالزی با میزبانی پایتخت این كشور به علت هزینه بالای میزبانی و برگزاری بازی‌ها مخالفت كرد.

دهكده بازی‌ها، دور از سیگار

دنگ‌پینگ جانشین مدیر بخش خدمات بازی‌های آسیایی به خبرگزاری شینهوا گفت: دهكده بازی‌های آسیایی 2010 بدون الكل و سیگار خواهد بود و استفاده از مشروبات الكلی و سیگار در دهكده ممنوع اعلام شده است. دهكده بازی‌های آسیایی شامل 49 ساختمان است كه 3000 آپارتمان با اتاق‌های 2 و 3 خوابه دارد. این دهكده چند رستوران و بوفه و مركز استراحت و یك تالار پذیرایی با 3700 عدد صندلی دارد كه 24 ساعته باز خواهد بود.

در دهكده امكانات سرگرمی و تفریح و محل عبادت برای پیروان ادیان گوناگون پیش‌بینی شده است.

دهكده بازی‌ها 3 دهكده فرعی هم دارد. یكی از آنها در ناحیه شان وی (Shanwei) احداث شده كه هتل بزرگی است و محل استقرار ورزشكاران قایقرانی خواهد بود. دهكده دوم در ناحیه هوادا (Huada) قرار دارد و برای رشته گلف پیش‌بینی شده كه پس از بازی‌ها در اختیار باشگاه گلف دراگون لیك یا به عبارتی باشگاه گلف دریاچه اژدها قرار خواهد گرفت و سومین دهكده، ویژه رشته سواركاری است كه در ناحیه كو‌نگ‌هوا (Conghua) احداث شده است.

طلاباران در شنا، تیراندازی و دوومیدانی

تا به حال در هیچ دوره از بازی‌های آسیایی مانند گوانگجو 2010 مدال طلا برای ورزشكاران تدارك دیده نشده است. ورزشكاران 45 كشور آسیایی برای كسب 476 مدال طلا رقابت خواهند كرد. در شنا، شیرجه و واترپلو بیشترین مدال‌های طلا توزیع خواهد شد كه 53 مدال طلاست كه 38‌تای آن فقط برای مواد گوناگون شنا در نظر گرفته شده است. شیرجه روها 10 مدال طلا خواهند گرفت.

در تیراندازی 44 مدال طلا به ورزشكاران داده خواهد شد كه به این تعداد باید 4 طلای تیراندازی با كمان را اضافه كرد.

سهم دوومیدانی از مدال‌های طلای گوانگجو 47 مدال خواهد بود. در رشته دوچرخه سواری 16 مدال طلا به ركابزنان رشته‌های كوهستان، جاده و پیست داده می‌شود و در ژیمناستیك 18 مدال طلا توزیع خواهد شد. سهم جودو و تكواندو هر كدام 16 مدال طلا خواهد بود و در كشتی 18 و در وزنه‌برداری 15 مدال طلا بین ورزشكاران توزیع خواهد شد.

در بازی‌های‌ آسیایی گوانگجو به قایقرانی هم توجه ویژه‌ای شده است. برای مواد گوناگون قایقرانی بادبانی، 14 مدال طلا در نظر گرفته شده است. به این تعداد باید ‌16‌طلای قایقرانی كانو و 6 طلای دراگون بوت یا قایق اژدهایی را افزود. در دراگون بوت ایران 48 ورزشكار را به بازی‌های آسیایی اعزام می‌كند.

توزیع 48 مدال طلا در یك روز

بازی‌های آسیایی گوانگجو در 16 روز برگزار می‌شود كه 25 نوامبر برابر با 4 آذر 89 شلوغ‌ترین روز بازی‌ها خواهد بود كه 48 مدال طلا تنها در آن روز توزیع خواهد شد. مسابقات فوتبال زودتر از مراسم افتتاحیه آغاز می‌شود و در روز افتتاحیه و اختتامیه برندگان 5 مدال طلا مشخص خواهند شد. چینی‌ها چند رشته از جمله دراگون بوت را به بازی‌ها افزوده‌اند و بدنسازی از فهرست بازی‌ها به علت مشكلات داوری حذف شده است.

تصاویر ورزش‌ها در ایستگاه‌های مترو

چینی‌ها در ایستگاه‌های مختلف متروی شهر گوانگجو، تصاویر و پوسترهای بزرگ و زیبای دیواری از ورزش‌های مختلف بازی‌های آسیایی نصب كرده‌اند. این تصاویر هماهنگی جالبی با معماری هر ایستگاه دارد. علاوه بر آن در مناطق مختلف شهر از جمله فرودگاه بین‌المللی و خیابان‌ها با پوسترهای بزرگ تبلیغاتی به استقبال بازی‌های آسیایی رفته‌اند.

بازرسی بدنی مسافران

خبرگزاری شینهوا گزارش داد مسافران قطار، مترو و اتوبوس‌های بین‌شهری در گوانگجو بازرسی بدنی خواهند شد تا امنیت شهر بیشتر تامین شود. به همین منظور در مبدا بسیاری از ایستگاه‌ها، دستگاه‌های بازرسی بدنی نصب شده است. مسافرانی كه مقرارت بازرسی را نادیده بگیرند و در واقع بدون بازرسی سوار مترو، یا اتوبوس بین شهری شوند، 74 دلار جریمه خواهند شد. شركت های مسافرتی هم كه اقدامات امنیتی را در این مورد انجام ندهند، جریمه می‌شوند.

برای تضمین امنیت در بازی‌های آسیایی، نیروهای ویژه پلیس تمرینات سخت و گسترده‌ای را در گوانگجو انجام داده‌اند و در آخرین برنامه تمرینی‌شان آمادگی خود را برای مقابله با هرگونه حادثه غیرمنتظره یا اخلال‌گری در بازی‌های آسیایی به نمایش گذاشتند. یكی از مقام‌های ارشد چینی در بازدید از گوانگجو و حضور در جمع نیروهای پلیس تاكید كرد بازی‌های آسیایی در امنیت كامل برگزار خواهد شد و پلیس گوانگجو اجازه نخواهد داد امنیت برگزاری بازی‌ها به خطر افتد.

12 هزار ورزشكار در گوانگجو

در شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی حدود 12 هزار ورزشكار از 45 كشور آسیایی رقابت می‌كنند. كشور میزبان با 977 ورزشكار و 477 مربی، سرپرست، داور و همراه در گوانگجو استقرار می‌یابد. كره‌جنوبی با 1013 ورزشكار در گوانگجو بزرگ‌ترین كاروان خارجی را تشكیل می‌دهد. پس از كره‌ای‌ها ژاپنی ها با 729 ورزشكار قرار دارند. كشورهای تایلند و هند هر كدام 600 ورزشكار به بازی‌های آسیایی اعزام می‌كنند. شمار ورزشكاران هنگ‌كنگ در بازی‌های آسیایی 395 نفر و شمار ورزشكاران مالزی 346 نفر خواهد بود.

هزینه میزبانی بازی‌ها

درباره هزینه برگزاری بازی‌های گوانگجو خبرهای گوناگون و ضد و نقیضی منتشر شده است. در 11 مارس 2005 لین شوشن یكی از مقام‌های سیاسی چین گفت: هزینه برگزاری بازی‌های گوانگجو از 2 میلیارد دلار بیشتر نخواهد شد. در ماه مارس 2009 رئیس بخش بازاریابی بازی‌ها اعلام كرد به علت فقدان حامیان مالی و بحران مالی جهانی، مسوولان برگزاری بازی‌ها با كمبود منابع مالی روبه‌رو شده‌اند.‌ همان زمان مشخص شد برگزاری بازی‌های آسیایی در شهر گوانگجو بار مالی سنگینی را بر این شهر خواهد گذاشت. بالاخره در 13 اكتبر 2010 برابر با 21 مهر 89 وانگ كینگ لیانگ شهردار گوانگجو در یك نشست خبری فاش كرد مجموع هزینه میزبانی بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی حدود 17 میلیارد دلار شده است كه البته شامل ایجاد تاسیسات زیربنایی ورزشی، احداث دهكده المپیك و مسائل مربوط به بازی‌ها می‌شود.

مراسم افتتاحیه در كنار رودخانه

بازی‌های آسیایی گوانگجو مراسم افتتاحیه و اختتامیه متفاوتی از دوره‌های قبلی و حتی بازی‌های المپیك دارد. روز 9 آوریل 2009 مسوولان سازماندهی بازی‌ها اعلام كردند مراسم افتتاحیه و اختتامیه در ورزشگاه اصلی بازی‌ها برگزار نخواهد شد و با تدبیر تازه مراسم را در جزیره ‌های شینشا (Haixinsha) در امتداد رود بزرگ مروارید برگزار خواهند كرد. به همین منظور در آنجا سكوهایی نصب كرده و روی آنها هزاران صندلی قرار داده‌اند. مراسم در خشكی و دریا خواهد بود و برگزاركنندگان بازی‌ها می‌گویند این مراسم دنیا را متعجب خواهد كرد.

ساحل رود مروارید در گوانگجو در شب چشم‌اندازی تماشایی دارد و نورافشانی جلوه ویژه‌ای به آب و ساحل رود می‌دهد. چینی‌ها می‌خواهند با استفاده از این محل، یك شب افتتاحیه به یادماندنی را مهیا كنند. اما ورزشگاه المپیك گوانگ‌دونگ كه ورزشگاه اصلی بازی‌هاست، برای مسابقه نهایی فوتبال و رقابت‌های دوومیدانی در نظر گرفته شده است. این ورزشگاه گنجایش80 هزار تماشاگر را دارد و در سال 2001 گشایش یافت و كار احداث آن 3 سال طول كشید. در ابتدا هدف ساخت ورزشگاه كمك به پكن برای برگزاری بازی‌های المپیك 2008 بود. اما با ساخت ورزشگاه آشیانه پرنده در پكن، موضوع استفاده از ورزشگاه المپیك شهر گوانگجو منتفی شد. برای بازی‌های آسیایی، 53 ورزشگاه و سالن ورزشی و 17 مكان بزرگ تمرین ورزشكاران آماده شده است كه 4 تای آنها خارج از استان گوانگ‌دونگ قرار دارند.

مركز خدمات چند زبانی

به گفته گوشیانگ جانشین دبیركل كمیته سازماندهی بازی‌های آسیایی گوانگجو، مركز خدمات چند زبانی در دانشگاه مطالعات خارجی گوانگجو كار خود را آغاز كرد و در روزهای برگزاری بازی‌های آسیایی در خدمت ورزشكاران و دیگر مسافران خواهد بود. این مركز برای بازی‌های‌ آسیایی، مترجمان به زبان‌های انگلیسی، عربی، ژاپنی، كره‌ای، روسی، تایلندی، اندونزیایی، كامبوجی‌ و ویتنامی در اختیار دارد. مركز خدمات چند زبانی، در طول برگزاری بازی‌های‌ آسیایی، 24 ساعته خدمات خود را ارائه خواهد داد.

چین با 35 قهرمان المپیك

در جمع ورزشكاران چینی، 35 دارنده مدال طلای بازی‌های المپیك در گوانگجو حضور دارند. لیوشیانگ دارنده طلای دو 110 متر با مانع المپیك 2004 آتن یكی از ورزشكاران نامدار چین در بازی‌های آسیایی خواهد بود. شیانگ در المپیك 2008 پكن امید زیادی برای دفاع از عنوان قهرمانی‌اش داشت. اما در خط استارت مسابقه مقدماتی ناگهان از ناحیه تاندون آشیل آسیب دید و او را به بیمارستان منتقل كردند.

او سال قبل در مسابقات دوومیدانی قهرمانی آسیا در شهر گوانگجو به مدال طلا رسید و حالا امیدوار است در همان شهر قهرمان بازی‌های آسیایی شود.

در گوانگجو بیش از 250 ورزشكار چینی، قهرمانانی هستند كه در المپیك 2008 پكن حضور داشتند و 600 ورزشكار چینی، اولین بار در یك رویداد بین‌المللی رقابت می‌كنند. چین در بازی‌های آسیایی قصد دارد ورزشكاران جوان جدید خود را برای حضور در المپیك 2012 لندن ارزیابی كند و آنها به كسب تجربه بپردازند.

6 پاندا در گوانگجو

6 پاندای بزرگ از زادگاه خود در ایالت سی‌چوان به گوانگجو فرستاده شدند تا در بوستان حیوانات پانیو در حومه این شهر در خلال بازی‌های آسیایی به نمایش گذاشته شوند. قرار است این پانداها یك سال در گوانگجو بمانند. به گزارش رادیوی ملی چین همه این پانداها در سال 2009 متولد شده‌اند و بوستان حیوانات در پانیو (panyu) در نزدیكی دهكده بازی‌های آسیایی قرار دارد. پانداها در زمره جانوران كمیاب و در حال انقراض‌ قرار دارند كه زیستگاه اصلی‌شان سرزمین چین است. به گفته كارشناسان، 1600 راس از آنها در دنیای وحش و 300 راس در باغ‌وحش‌ها و مراكز تحقیقاتی جانوران وحشی زیست می‌كنند. چینی‌ها می‌گویند در اوایل پاییز امسال، 16 پاندا در محل‌های نگهداری این جانوران به دنیا آمده‌اند.

100 میلیارد دلار درآمد گردشگری

بازی‌های آسیایی و پارا آسیایی به صنعت گردشگری گوانگجو شكوفایی تازه‌ای می‌دهد. به گزارش اداره گردشگری گوانگجو پیش‌بینی می‌شود درآمد این شهر از راه گردشگری در سال 2010 به 100 میلیارد دلار افزایش یابد. در 9 ماهه نخست سال 2010 ، یك میلیون و 600 هزار گردشگر خارجی از گوانگجو دیدن كردند كه در مقایسه با مدت مشابه در سال 2009، 22 درصد افزایش نشان می‌دهد. در 9 ماهه نخست سال 2010، 69 میلیارد دلار درآمد از راه گردشگری نصیب گوانگجو شده است كه 23درصد بیش از 9 ماهه نخست سال 2009 است. از مجموع گردشگرانی كه مقصدشان گوانگجو بوده، 900 هزار نفر آسیایی و بقیه از قاره‌های دیگرند.

آرم و نماد بازی‌های گوانگجو

آرم بازی‌های آسیایی 2010 یك شعله آتش به شكل سر و گردن یك بز است كه رو به خورشید دارد. براساس افسانه‌ای چینی، در زمان‌های بسیار دور گوانگجو دچار خشكسالی شدید شد و مردم دست به آسمان برای دعا گشودند تا باران ببارد. در اثر دعاهای آنها 5 بز با لباس‌های رنگارنگ به زمین آمدند و سبب پایان خشكسالی و حاصلخیزی همیشگی گوانگجو شدند. بر این اساس آرم بازی‌های آسیایی الهام گرفته از این افسانه است.

برمبنای افسانه چینی 5 بز سوار بر 5 قوچ به زمین آمدند و به مردم قحطی‌زده خوشه‌های برنج دادند و سپس به آسمان بازگشتند. اما 5 قوچ در زمین ماندند و به سنگ تبدیل شدند.

اكنون این مجسمه‌های سنگی در بوستان یوئه شیو (Yue xiu) در گوانگجو از دیدنی‌های شهر است. براین اساس به گوانگجو شهر بز، شهر قوچ‌ها و شهر خوشه‌های برنج هم می‌گویند.

نماد بازی‌های گوانگجو نیز 5 بز افسانه‌ای است كه یكی از آنها بزرگ و 4 تای دیگر كوچك هستند. بز بزرگ به رنگ زرد، به معنای قاره آسیاست و 4 بز دیگر، به دیگر رنگ‌های حلقه‌های المپیك‌اند. نماد بازی‌ها لی‌یانگ یانگ نام دارد.

اما برای گوانگجو و بازی‌های آسیایی دوره شانزدهم، 5 رنگ معنا و مفهوم دیگری دارند. رنگ زرد بز بزرگ، خوشه‌های برنج را تداعی می‌كند. رنگ آبی به مفهوم رود مروارید در گوانگجو است و رنگ سرخ، نشانه گل‌های سرخ این شهر است كه به آن شهر گل هم می‌گویند. رنگ سیاه، نماد فرهنگ لینگ‌نان در گوانگجو و رنگ سبز نماد كوهستان سر سبز و جنگلی ابرهای سفید در این شهر است.

گوانگجو در یك نگاه

گوانگجو مركز استان گوانگ‌دونگ در جنوب چین است كه با حومه حدود 14 میلیون نفر جمعیت دارد. این بندر، اهمیت تجاری و اقتصادی و ورزشی زیادی دارد. شهر و اطرافش پر از باغ و بوستان‌ها و كوهستان‌های جنگلی است. رود بزرگ مروارید به طول بیش از 2200 كیلومتر در این شهر جریان دارد و سپس به دریا می‌ریزد. گوانگجو هوایی معتدل دارد و در 4 فصل خیلی از روزها آنجا باران می‌بارد و هوا سرد می‌شود.

گوانگجو علاوه بر رود مروارید آبراه‌های متعدد دارد كه در شب با نور افشانی و روشن شدن چراغ‌های رنگارنگ، شهر جلوه‌ای تماشایی پیدا می‌كند. گوانگجو شهری مدرن با آسمانخراش‌های فراوان و امروزی است. شهر در 120كیلومتری شمال غربی هنگ‌كنگ واقع شده است.

فرودگاه بزرگ و پیشرفته شن زن‌بائو در 110 كیلومتری جنوب شرقی شهر قرار دارد. فرودگاه بین‌المللی بایون فرودگاه بزرگ دیگری است كه با مركز شهر فقط 35 كیلومتر فاصله دارد.

گوانگجو در گذشته كانتون نام داشت. كانتون در سال 214 پیش از میلاد مسیح بنا نهاده شد. این شهر، مركز امپراتوری باستانی نان‌یوئه بود. كانتون را می‌توان یكی از مراكز نخستین شكل‌گیری تمدن چین باستان به حساب آورد.

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:
The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox