تبلیغات
از IT چه می دانید ؟ - وب سرور چیست؟
 
بر روی زمین چیزی بزرگتر از انسان نیست و درانسان چیزی بزرگتر از فکر او نیست...

وب سرور چیست؟

نوشته شده توسط :سروش توکل
یکشنبه 16 آبان 1389-12:13 ب.ظ

وب سرور چیست؟

تا به حال به این مساله فكر كرده اید كه وقتی آدرسی را در مرورگر خود می نویسید چه اتفاقاتی می افتد كه منجر به نمایش یك سری متون و تصاویر می شود

 

تا به حال به این مساله فكر كرده اید كه وقتی آدرسی را در مرورگر خود می نویسید(IE,Firefox,Opera,Safari,Chrome,…) چه اتفاقاتی می افتد كه منجر به نمایش یك سری متون و تصاویر می شود (و یا گاهی اوقات ممكن است به دلایل خاصی به شما اجازه ی دیدن آن صفحات را ندهد).
زمانی كه یك صفحهُ HTML درخواست می شود :
· ابتدا این تقاضا به یك كامپیوتری كه سرویس دهنده ی وب (WebServer) نام دارد ارسال می شود . ( مهمتزین هدف هر سرویس دهنده ی وبی , سرویس دادن به صفحات html است . )
· سرویس دهنده ی وب تقاضایی كه از مرورگر آمده رامی خواند و سپس ،
· صفحه مربوطه رادرسرویس دهنده پیدامی كند .
· صفحه ی وب یافته شده را از طریق شبكه به مرورگر درخواست كننده می فرستد.
 


 


در مورد صفحات ASP نیز روال كار به همین منوال است ، با این تفاوت كه در مرحله ی سوم پس از این كه سرویس دهنده ی وب ، صفحه ی وب را پیدا كرد (در صورتی كه پسوند asp داشته باشد) ابتدا قسمتهایی از صفحه كه حاوی كدهای ASP‌ است را ترجمه كرده ، اجرا می كند و كدهای HTML ی را به عنوان خروجی اجرای كدهای ASP تولید می كند . سپس صفحه  HTML آماده شده را برای مرورگر می فرستد . به همین دلیل اگر شما در مرورگر خود View Source كنید هیچ اثری از كد ASP مشاهده نخواهید كرد .


خوب بنابراین , برای این كه كار خود را برای یادگیری ASP شروع كنیم اول باید یك سرویس دهنده ی وب مناسب انتخاب كرده و آن را روی سیستم خود نصب كنیم .
سرویس دهنده هایی كه ASP را پشتیبانی می كنند :
 
ما یكروسافت دو سرویس دهنده ی وب كه قابلیت اجرای كدهای ASP را دارد معرفی نموده است :
· ( IIS ) سرویس دهندهُ اطلاعات اینترنت كه روی Win2000 , WinXP نصب می شود . این برنامه همراه ویندوزهای ذكر شده ارائه شده است و با استفاده از یك Add Windows Component ساده می توانید آن را روی سیستم خود نصب كنید .

 

  


· یك محصول تولیدی دیگری بنامChili ASP  كه می توانید آن را از سایت Chilisoft   تهیه كنید .
Chili ASP وقتی یكبارInstall شد شما را قادر میسازد تا ASP را روی سرویس دهنده های دیگری كه روی ویندوز95/NT   اجرا می شوند، اجراكنید .بعلاوهChili ASP  بزودی برای سرویس دهنده هایUNIX  نیزقابل دستیابی خواهد بود.
 
· (PWS ) سرویس دهنده وب شخصی.
این سرویس دهنده به عنوان یكی از سرویس پك های WinNT (WindowsNTOptionPack4) ارائه شده است و می توانید آن را از آدرس http://www.microsoft.com/windows/ie/pws/default.htm?RLD=23 دانلود كنید .
 بعد از اینكه PWS یا IIS را نصب كردیم، خواهیم دید در درایوی كه ویندوز روی آن نصب است, دایركتوریInetpub  ایجاد شده است و دایركتوری های دیگری نیز تحت آن نصب شده است .كه عبارتند از :
IISSamples
homepage  : كه شامل مثالهایی ازصفحاتASP  می باشد .
Scripts : این زیردایركتوری خالی است كه یك مكان پیش فرض برای اسكریپتهایASP می باشد كه ایجاد می كنیم.
WebPub  : این زیردایركتوری خالی است كه یك دایركتوری مجازی مخصوص است كه برای فایلهای منتشر شده از طریق ویزاردPublish   است .
wwwroot كه ریشهُ مسیر سایت وب شما می باشد . كه خود شامل زیر دایركتوریهای زیادی است ، و مكانی است كه دایركتوریهای فیزیكی سایت وب خود را باید در آنجا ایجاد كنید . برای قابل استفاده كردن سرویسهای وب و اینكه مطمئن باشیم تمام صفحاتی كه ایجاد می كنیم برای هر شخصی روی اینترنت یا شبكه محلی قابل دسترس است . باید روی دكمه start button در پنجره PWS كلیك كنیم . با این كار سرویسهای وب شروع به بالا آمدن می كند و تمام صفحات اختصاصی را تحت پرونده یwwwroot  برای دنیای بیرون قابل دستیابی می كند . با نوشتن یك برنامه ساده این مساله برایتان روشن تر می شود . 


باتوجه به شكل در می یابیم كه PWS ، در واقع به كامپیوتر مایك آدرس URL داده است كه اگر روی آن كلیك كنیم ما را به HomePage خودمان خواهد برد و این HomePage یك فایل با نام default.htm یا default.asp می باشد كه در دایركتوری ریشه وب یعنی c:\Inetpub\wwwroot   قرار دارد . بنابراین آدرس http://jet600 در مثال بالا معادل با آدرس فیزیكی d:\inetpub\wwwroot است .
همانطور كه احتمالا خودتان نیز متوجه شده اید , نوشتن و تست كردن یك برنامه و یا سایت ASP نیازی به اتصال به اینترنت ندارد و شما می توانید روی كامپیوتر خودتان نیز یك سرویس دهنده ی وب داشته باشید و همزمان مرورگری را باز كنید كه نقش سرویس گیرنده ی وب و یا درخواست دهنده ی صفحات را بازی می كند , و بدینوسیله برنامه ی خود را تست و اجرا كنید . كافی است برنامه های ASP خود را نوشته (در فایلهایی با فرمت html و با پسوند asp) و آنها را در مرورگر خود ببینید البته توجه داشته باشید كه فایل ASP شما باید در مسیر ریشة وب (C:\Inetpub\wwwroot) قرار داشته باشد در غیر اینصورت باید مسیر آن را برای سرویس دهنده وب خود بشناسانید تا همه بتوانند با استفاده از URL به آن دسترسی داشته باشند.

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:
The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox